Surgite Caput

|


Historická paměť ve službách demokracie

Projekt Surgite Caput, který podporuje Nadační fond FF, si klade za cíl posilovat historickou paměť, demokratické hodnoty a občanskou angažovanost – s důrazem na dialog s mladou generací. Tento záměr získal také podporu Velvyslanectví České republiky v Berlíně a pana velvyslance Jiřího Čisteckého, kteří navázali spolupráci s Nadačním fondem FF na rozvoji širší iniciativy v oblasti vzdělávání a historického výzkumu.

Projekt vychází z přesvědčení, že hlubší poznání minulosti je klíčem k lepšímu porozumění současnosti – a důležitým nástrojem pro obranu demokratických hodnot. Současná nejistá geopolitická situace obrací pozornost zpět k obdobím, která nesou řadu paralel s dneškem. Detailní historické zkoumání osudů zapomenutých hrdinů nám nepřináší jen nové poznatky, ale i důležitá varování a inspiraci pro dnešek. Ukazuje, s jakými problémy se potýkali naši předkové, a jaké strategie se ukázaly být účinné.

Aktuální fáze projektu se zaměřuje na osobnost generála Václava Ždímala (1890–1942) – účastníka prvního i druhého československého odboje, který položil život za svobodu Československa v boji proti nacismu. Byl popraven 2. září 1942 v berlínské věznici Plötzensee. Po únoru 1948 byl systematicky vymazán z oficiální paměti národa –  kvůli své účasti v Československých legiích během bojů proti bolševikům v Rusku (1916–1920). Z tohoto důvodu jeho rodina i po jeho smrti čelila perzekuci ze strany komunistického režimu až do roku 1989. 

Trvalo více než tři desetiletí, než si demokratický český stát začal všímat nejen jeho osudu, ale i osudů dalších důstojníků, vojáků a civilistů, kteří byli během druhé světové války odsouzeni a popraveni v nacistickém Německu, mimo území dnešní České republiky. Zásadním impulsem se stal výzkum vedený německým historikem Johannesem Tuchelem a jeho týmem, který se – za podpory německé strany – věnuje zkoumání československých obětí nacistické justice v Berlíně, především ve věznici Plötzensee. Tento výzkum přispívá nejen k rozšíření poznání, ale i ke změně postoje českého státu a jeho institucí vůči těmto zapomenutým kapitolám našich dějin.

V akademickém roce 2024/25 vznikla na základě podnětu Nadačního fondu FF a ve spolupráci s historiky z Univerzity Palackého v Olomouci bakalářská práce věnovaná osobnosti generála Ždímala. Její výstupy budou dále sloužit jako základ pro rozšířený výzkum.

Ve střednědobém horizontu si projekt Surgite Caput klade za cíl – ve spolupráci s historiky a studenty historie z českých i německých institucí  nebo universit –  komplexní odbornou formou např. Mgr. – prací – zmapovat detailně osudy všech šesti generálů, kteří byli během druhé světové války popraveni v berlínské věznici Plötzensee. 

Na tomto místě – v berlínské věznici Plötzensee – došlo k největší ztrátě generálů Československé armády mimo území bývalého Československa během druhé světové války: 6 z celkových 33 padlých, což představuje 18 % všech ztrát generálského sboru. 

Dále se ve spolupráci s Českou ambasádou v Berlíně pokusí NF FF vytvořit pravidelný zářijový pietní akt na místě bývalého popraviště v Berlíně, který bude každoročně připomínat všechny československé oběti nacistické justice.

V návaznosti na tento historický výzkum vzniká ve spolupráci s Final Final Studio webová platforma, na níž budou výsledky výzkumu a získané poznatky prezentovány široké odborné i laické veřejnosti – online formou.

Dlouhodobým cílem je zřízení betonového památníku generálu Václavu Ždímalovi a dalším vysokým důstojníkům československé armády, popraveným v Berlíně-Plötzensee. Tento památník by měl vzniknout podle návrhu architektonické kanceláře H3T v jednom z řopíků v hraničním pásmu XIII „Rostislav“ v oblasti Jeseníku, kde generál v době mobilizace v roce 1938 působil. Památník bude propojen s výše uvedenou online platformou.